Câteodată simt nevoia să fiu original. Nu îmi iese decât atunci când vine vorba de metode prin care să mă umilesc singur, atunci chiar dau dovadă de o dibăcie nemărginită. Serios, nu cred că a existat până acum o persoană pe care să o întâlnesc pentru prima oară şi să îşi facă o impresie bună despre mine. Dacă sunt nevoit să păstrez o relaţie amicală cu acea persoană, trebuie să mă lupt săptămâni întregi pentru a-i elimina imaginea făcută despre mine în momentul în care ne-am cunoscut. De multe ori, acest lucru se dovedeşte a fi imposibil, pentru că lumea mă consideră un ciudat mai ales după ce ajunge să mă cunoască. În fine, nu mă plâng, măcar mă pot diferenţia cumva de ceilalţi.
Chiar dacă nu îmi face o plăcere deosebită să socializez, câteodată simt nevoia de a-mi deschide gura pentru a pune nişte cuvinte într-o anumită ordine, astfel încât să înţeleagă oamenii ce vreau să fac sau, în unele cazuri, ce mesaj vreau să transmit. Majoritatea cuvintelor spuse de mine sunt interjecţii ("au", "vai"), dar mai am şi unele momente de inspiraţie în alcătuiesc propoziţii cu subiect şi predicat ("Eu mănânc", "Ăla vorbeşte").
Cu toate astea, din când în când, vreau să îmi folosesc talentele pentru a-i uimi pe ceilalţi. Pe lângă faptul că am devenit campion internaţional la aşezarea pe locuri cu gumă de mestecat de fiecare dată când port cei mai buni pantaloni ai mei, am un talent incontestabil de a pierde vremea, atât de des şi de mult încât a început să nu îmi mai pară rău după ea. Visul meu este să ajung explorator pe Google, să vizitez cât mai multe site-uri şi să accesez orice link îmi este pus în cale, să tastez până când îmi voi toci vârfurile degetelor pentru a mă uita ulterior la ele cu mândrie, făcându-le în ciudă tuturor victimelor canibalilor, cărora le-au fost smulse degetele. "Na!", le voi spune eu, "Uitaţi că se puteau obţine degete osoase şi fără ajutorul plasticienilor voştri!".
Am luat o pauză de vreo zece minute după ce am scris asta. Mă tot gândeam dacă să şterg sau nu partea aia, dar o voi lăsa, ca să am un motiv pentru care să mă îngrozesc peste câţiva ani, când îmi voi citi postările. Asta, desigur, dacă voi învăţa să citesc până atunci. Mi-e cam groază totuşi, simt că nu are rost. La cât de repede avansează tehnologia, în mod sigur va exista în vreo 10 ani o aplicaţie care să scaneze orice fel de text şi să ţi-l citească.
La început, nu îmi doream un smartphone. De ce să vreau un telefon mai deştept decât mine, doar ca să îmi arate în permanenţă că îi sunt inferior şi că am nevoie de el oriunde m-aş duce? Da, doar de-aia. Acum am devenit un fel de sclav al notificărilor de pe Facebook, mereu trebuie să le verific şi să postez ceva pentru a le alimenta. Nu pot trăi fără să ştiu că cineva mi-a apreciat o postare sau că e astăzi e ziua de naştere a unor persoane pe care nu le voi cunoaşte niciodată, dar cu care sunt prieten (ce paradox).
Nu ştiu exact care a fost scopul postării, intenţia mea a fiind să vă familiarizez cu felul în care am de gând să continui să scriu pe blogul ăsta de acum înainte, adică lipsit de logică şi degeaba. Dacă există cineva care să aibă răbdarea necesară pentru a termina această mini lectură, îl felicit şi, de asemenea, îl sfătuiesc să îşi facă nişte analize. Nu de alta, dar postările astea sunt cancerigene, poate chiar traumatizante.
Woo...am citit tot fara sa-mi dau seama. o-o
RăspundețiȘtergereStii ce inseamna asta?Esti interesant...sau mai mult ciudat...dar ciudat e diferit,diferit e bine! ^-^
Diferit e bine? Mama îmi spunea asta de fiecare dată când eram prea prost pentru a fi în rândul lumii, ca un fel de consolare.
ȘtergereMulţumesc frumos pentru Feedback! Asta mă motivează să continui scrierea acestori aiureli pe care îmi place să le numesc postări :D